Competition 2017

Winners 2017

Precompetitive Classical

I

148
Maria Margarita Roura Fernandes
Portugal

II

120
Mariuca Cristina Iordache
Romania

III

115
Miu Hayashi
Japan

III

186
Kanon Katushara
Japan

Best 12

108 Hisako Uchibayashi (Japan)
113 Timea Maria Dumitru (Romania)
115 Miu Hayashi (Japan)
120 Mariuca Cristina Iordache (Romania)
140 Flaminia Raimondi (Italy)
144 Oana Alessia Di Dario (Romania)

148 Maria Margarita Roura Fernandes (Portugal)
149 Ryanna Gornescu (Romania)
167 Maya Cristina Ciobota (Romania)
170 Zaharia Daria Anne-Marie (Romania)
185 Kanon Katsuhara (Japan)
186 Sonia Maurelli (Italy)

Junior Contemporary

I

529
Giordano Signorile
Italy

I

508
Sarita Mastromarco
Italy

II

538
Antonio Casalinho
Portugal

III

512
Ludovica di Pasquale
Italy

Best 12

508 Sarita Mastromarco (Italy)
503 Mariateresa Ruta (Italy)
512 Ludovica Di Pasquale (Italy)
515 Andreea Iuliana Tarus (Romania)
519 Ayuri Mukaide (Japan)
522 Antonio Casalinho Gameiro (Portugal)

523 Sara Verrocchio (Italy)
524 Luca Abdel Nour (Egypt)
526 Federico Zaccaro (Italy)
529 Giordano Signorile (Italy)
535 Elena Squicciarini (Italy)
536 Alessandra Guglielmino (Italy)

Junior Classical

I

258
Antonio Casalinho Gameiro
Portugal

II

254
Miria Suvorova Takahashi
Japan

III

233
Shintaro Aboshi
Japan

III

244
Andreea Iuliana Taurus
Romania

Best 12

204 Austeja Medeksaite (Lithuania)
219 Rebecca Cristina Rudolf (Romania)
224 Giordano Signorile (Italy)
227 Mindy Jane Lasko (USA)
232 Ana- Maria Panainte (Romania)
233 Shintaro Aboshi (Japan)

241 Gvendolin Nagy (Hungary)
242 Ludovica di Pasquale (Italy)
244 Andreea Iuliana Tarus (Romania)
254 Miria Suvorova Takahashi (Japan)
258 Antonio Casalinho Gameiro (Portugal)
277 Andrei Fabian Raschitor (Romania)

Senior Contemporary

I

616
Nikita Hodyna
Ukraine

II

612
Masato Kitaguchi
Japan

III

607
Anna Dingillo
Italy

Best 6

607 Anna Dingillo (Italy)
610 Vito Volpicella Damiano (Italy)
612 Masato Kitaguchi (Japan)

616 Nikita Hodyna (Ukraine)
617 Elena Sofia Sitaru Onofrei (Romania)
618 Nicole Cappella (Italy)

Senior Classical

I

328
Masato Kitaguchi
Japan

II

333
Momori Yagura
Ukraine

II

314
Rubina Ellenrieder
Hungary

Best 12

306 Akane Amenomori (Japan)
310 Ayu Kinoshita (Japan)
311 Kanon Kondo (Japan)
312 Elena Sofia Sitaru Onofrei (Romania)
314 Rubina Ellenrieder (Hungary)
318 Riko Matsumoto (Japan)

324 Ashlianne Shigley (USA)
327 Ilona Kravchenko (Japan)
328 Masato Kitaguchi (Japan)
330 Lea Napsugár Joó (Hungary)
333 Momori Yagura (Ukraine)
339 Nikita Hodyna (Ukraine)

 

Professional Contemporary

I

703
Illia Miroshnichenko
Ukraine

II

709
Claudia Manto
Italy

II

706
Antonia Domanico
Italy

III

710
Iana Gubanova
Ukraine

Professional Classical

I

NOT AWARDED

II

406
You Katagiri
Japan

II

407
Iana Gubanova
Ukraine

III

402
Urara Matsuzawa
Japan

III

408
Artem Shoshyn
Ukraine

Duet

I

1004
Shoshyn Artem
Ilona Kravchenko
(Ukraine)

II

1001
Anastasiia Musiienko
Illia Miroshnichenko
Ukraine

II

1003
Anna Szilvasi
Gergely Golubkovics
Hungary

III

1017
Margarita Fernandes
Antonio Casalinho
Portugal

Pas de Deux

I

901
Keito Ijiri
Masato Kitaguchi – Sawako Muraso Ballet School
Japan

II

905
Andreea Iuliana Tarus
Andrei Fabian Raschitor
Romania

III

903
Ludovica Di Pasquale
Davide Sichetti
taly

Ensemble

I

809 RE-LAZIONI – Scuola di Danza Les Sylphides (Italy)

II

802 Trix – Bari Ballet Center (Italy)

II

807 Push – Professione Danza (Italy)

III

801 Dance of Friends from Coppelia – Egle Spokaite Ballet School (Lithuania)

III

811 Concerto Grosso – Egle Spokaite Ballet School (Lithuania)

Best Choreographer

Radu Poklitaru – Dancing Pergolesi

Domenico Modugno Prize

Professione Danza, Italy