Winners 2019

CLASSICAL BALLET

Best 12

Julia Kostakov, Japan
Teodora Florea, Romania
Kim Bogyeong, South Korea
Ana-Maria Potecea, Romania
Alecsia Lazarescu, Romania
Ema Stoian, Romania

Eva Bugakova, Lithuania
Goda Budreviciute, Lithuania
Denis Watanabe Buber, Japan
Saki Honjyo, Japan
Kong Sungwon, South Korea
Saki Honjyo, Japan

FIRST PRIZE

Kim Bogyeong

(South Korea)

Denis Watanabe Buber

(Japan)

SECOND PRIZE

Eva Bugakova

(Lithuania)

THIRD PRIZE

Alecsia Lazarescu

(Romania)

CONTEMPORARY DANCE

Best 10

Giulia Duma, Italy
Amanda Bosch, Mexico
Kong Sungwon, South Korea
Daria Anne Marie Zaharia, Romania
Ema Stoian, Romania

Goda Motiejaityte, Lithuania
Kim Bogyeong, South Korea
Teodora Florea, Romania
Ana-Maria Potecea, Romania
Alecsia Lazarescu, Romania

FIRST PRIZE

Alecsia Lazarescu

(Romania)

Kong Sungwon

(South Korea)

SECOND PRIZE

Ana-Maria Potecea

(Romania)

THIRD PRIZE

Daria Anne Marie Zaharia

(Romania)

Teodora Florea

(Romania)
JUNIOR DIVISION

CLASSICAL BALLET

Best 16

Junta Noda, Germany
Kanon Mizutani, Japan
Sophie Toh, Singapore
Elena Navikaite, Lithuania
Mana Shiomi, Japan
Lorenzo Vian, Germany
Ula Plytninkaite, Lithuania
Shiori Hamanaka, Singapore

Melissa Rae Tang, Singapore
Alexandru Constantin, Romania
Emma Póda, Hungary
Gvendolin Nagy, Hungary
Soyoka Engauchi, Japan
Maria Giulia Chiurazzi, Italy
Narin Seo, South Korea
Bianca Andreea Badea, Romania

FIRST PRIZE

Mana Shiomi

(Japan)

SECOND PRIZE

Bianca Andreea Badea

(Romania)

THIRD PRIZE

 Lorenzo Vian 

(Germany)

 Melissa Rae Tang

(Singapore)

CONTEMPORARY DANCE

Best 12

Bianca Andreea Badea, Romania
Vasara Burokaitė, Lithuania
Maria Giulia Chiurazzi, Italy
Narin Seo, South Korea
Gabriella Luperto, Italy
Vanessa De Dominicis, Italy

Alexandru Constantin, Romania
Gvendolin Nagy, Hungary
Giorgia Accettura, Italy
Chiara di Giulio, Italy
Giorgia Mattiello, Italy
Sarita Mastromarco, Italy

FIRST PRIZE

Maria Giulia Chiurazzi

(Italy)

SECOND PRIZE

Sarita Mastromarco

(Italy)

THIRD PRIZE

Alexandru Constantin

(Romania)

Chiara di Giulio

(Italy)
SENIOR DIVISION

CLASSICAL BALLET

Best 15

Hana Yoshitomi, Singapore
Yerim Chae, South Korea
Seoyoon Kim, South Korea
Yoonseo Jang , South Korea
Jihyo Maeng, South Korea
Emanuele Co’, Hungary
Mari Lomjaria, Georgia
Minagi Negishi, Japan

Miso Yun, South Korea
Suyeon Hwang, South Korea
Carmen Pîndaru , Romania
Elene Bujiashvili, Georgia
Sophio Natchkebia, Georgia
Ramon Agnelli, Italy
Miyu Sueda, Japan

FIRST PRIZE

Ramon Agnelli

(Italy)

SECOND PRIZE

Minagi Negishi

(Japan)

THIRD PRIZE

Emanuele Co’

(Hungary)

CONTEMPORARY DANCE

Best 12

Seoyoon Kim, South Korea
Hana Yoshitomi, Singapore
Andrea Cipriano, Italy
Yoonseo Jang, South Korea
Gaia Tundo, Italy
Emanuele Co’, Hungary

Paola Re, Italy
Nicole Cappella, Italy
Vito Volpicella, Italy
Minagi Negishi, Japan
Anastasia Zvonkova, Russia
Pietro Mazzotta, Italy

FIRST PRIZE

Emanuele Co’

(Hungary)

SECOND PRIZE

Pietro Mazzotta

(Italy)

Vito Volpicella

(Italy)

THIRD PRIZE

Hana Yoshitomi

(Singapore)

Paola Re

(Italy)
PROFESSIONAL DIVISION

CLASSICAL BALLET

FIRST PRIZE

Terao Hazuki

(Japan)

SECOND PRIZE

Zsolt Kovács

(Hungary)

THIRD PRIZE

Jiwon Park

(South Korea)

Su Hyeon Lee

(South Korea)

CONTEMPORARY DANCE

FIRST PRIZE

Zsolt Kovács

(Hungary)

THIRD PRIZE

Miriana Santamaria

(Italy)
PAS DE DEUX/DUETS DIVISION

CLASSICAL BALLET

FIRST PRIZE

Yoonseo Jang & Tsolmonbud Tserenpiljee

(South Corea)

SECOND PRIZE

 Elizaveta Domracheva & Ivan Surodeev

(Russia)

THIRD PRIZE

Jihyo Maeng & Tsolmonbud  Tserenpiljee

(South Corea)

CONTEMPORARY DANCE

FIRST PRIZE

Vito Volpicella & Giovanna Vitagliano

(Italy)

SECOND PRIZE

Federica Fazzini & Camilla Quaranta

(Italy)

THIRD PRIZE

Angelica Cudazzo & Matilde De Marianis

(Italy)
ENSAMBLE

Best 6

1945, Brasil
Set to four, Italy
TaTar Dance, Japan

Verbindung, Italy
Romantic Dreams, Lithuania
Still Image, Italy

FIRST PRIZE

1945

Ballet Itana Leao
(Brasil)

SECOND PRIZE

  Verbindung

Scuola di danza Les Sylphides
(Italy)

THIRD PRIZE

Set to four

Ballet Center Bari
(Italy)

BEST CHOREOGRAPHY

1945

Ballet Itana Leao
(Brasil)