Results of the 1st International Ballet and Contemporary Dance Competition Domenico Modugno

Bari, Italy March 27-30, 2015
www.bariballetcompetition.com

Best 10 Pre – competitive

106 Diana Andreea Ionita (10) La Sylphide Ballet School, Romania
113 Sasara Nakagami (10) Yoshimi Ohara Ballet Studio, Japan
119 Cinzia Corvaglia (11) Accademia dello Spettacolo Unika, Italy
131 Sharon Bellini (10) Accademia dello Spettacolo Unika, Italy
133 Anna Katharina Thomashoff (10) Austria
134 Mirei Hayashi (11) Sawako Murase Ballet School, Japan
136 Nora Cristina Stancu (10) La Sylphide Ballet School, Romania
137 Deborah Nicole Ciuraru (10) La Sylphide Ballet School, Romania
139 Eva Lyagina (11) School of Russian Ballet, Spain
141 Mara Tudose (11) La Sylphide Ballet School, Romania

Winners Contemporary Pre – competitive

Winners Classical Pre – competitive

Best 5 Junior Contemporary

605 Miyu Kawamoto (13) Kawamoto Ballet Studio, Japan
606 Keito Ijiri (12) Sawako Murase Ballet School, Japan
607 Hannah Liu (14) School of Russian Ballet, Spain
610 Giordano Signorile (12) Scuola di Danza Giava, Italy
611 Eleonora Campello (14) Il Balletto, Italy

Best 10 Junior Classical

203 Midori Shiozaki (12) Sawako Murase Ballet School, Japan
208 McCallister Mick (13) Indiana Ballet Conservatory, USA
211 Miyu Kawamoto (13) Kawamoto Ballet Studio, Japan
212 Ayumi Yamashita (13) MK Ballet School, Japan
213 Rizu Nakamura (12) Yumi Miyazaki Ballet Studio, Japan
214 Keito Ijiri (12) Sawako Murase Ballet School, Japan
215 Mio Kasuya (14) Sawako Murase Ballet School, Japan
218 Hannah Liu (14) School of Russian Ballet, Spain
221 Akao Sakura (14) Munich International Ballet School, Germany
234 Eleonora Campello (14) Il Balletto, Italy

Winners Junior Contemporary

Winners Junior Classical

Best 10 Senior Contemporary

701 Federica Annoscia (17) Studios Artedanza Rossana, Italy
702 Natsumi Kamon (17) Namiko Ballet School, Japan
703 Asuka Yoshida (15) Haru Ange Ballet, Japan
709 Teodora Cojocariu (15) La Sylphide Ballet School, Romania
710 Sara Alessia Giannini (15) Accademia dello Spettacolo Unika, Italy
715 Antonio Sangirardi (18) A.S.D. Nuova Danzarte, Italy
719 Viviana Pacchin (15) Il Balletto, Italy
720 Cristina Pastore (17) Il Balletto, Italy
721 Linda Battocchio (17) Il Balletto, Italy
723 Konoko Sugiyama (16) Munich International Ballet School, Germany

Best 10 Senior Classical

302 Diego Buttiglione (19) Italy
305 Salomea Leverashvili (16) Chabukiani Tbilisi Ballet Art State School, Georgia
308 Nino Khakhutashvili (17) Chabukiani Tbilisi Ballet Art State School, Georgia
309 Sakakibara Momona (17) Munich International Ballet School, Germany
313 Kyoko Yoshihara (16) Kiev Choreographic College, Ukraine
320 Yu Kawai (16) Central Ballet Stage, Japan
333 Giorgia de Marchi (16) Il Balletto, Italy
336 Tosca Leotta (17) Il Balletto, Italy
341 Talakvadze Tatuli (16) Chabukiani Tbilisi Ballet Art State School, Georgia
344 Chumachenko Vera (17) Choreographic College, Russia

Winners Senior Contemporary

Winners Senior Classical

Best 10 Professional Contemporary

802 Polen Gezmis (21) Staatsballett Berlin, Germany
804 Mana Sasaki (20) S Ballet Studio, Japan
805 Manto Claudia (20) Ballet Center Bari, Italy
809 Sara Palombino (20) Accademia Nazionale di Danza, Italy
810 Joy Womack (20) Kremlin Ballet, Russia
811 Vincenzo R. Minervini (22) ASD Il Laboratorio della Danza, Italy
813 Mirco de Campi (19) Ballet Center, Italy
814 Asena Ökte (24) Izmir State Opera and Ballet Company, Turkey
816 Angela Ruscitti (22) A.S.D. Nuova Danzarte, Italy
817 Laura Bovino (21) Accademia delle Muse, Italy

Best 10 Professional Classical

403 Alice de Nardi (21) Progetto Danza Piacenza, Italy
404 Hashimoto Arisa (22) National Opera & Ballet Theatre Oleg Danovschi, Romania
408 Mana Sasaki (20) S Ballet Studio, Japan
409 Hojo Adona (23) Hojo Ballet Studio, Japan
413 Maho Kamada (24) Iwata Ballet School, Japan
415 Nara Haruka (22) Japan
419 Rosalia Moscato (21) Centro Studi Danza Russian Ballet, Italy
423 Joy Womack (20) Kremlin Ballet, Russia
426 Daniela Giannuzzi (24) Accademia delle Muse, Italy
428 Polen Gezmis (21) Staatsballett Berlin, Germany

Winners Professional Contemporary

1nd place Not awarded

Winners Professional Classical

Winners Duets

Winners Pas de Deux

Best 10 Groups

1001 Flic Flac, Il Balletto, Italy
1007 Gandagan, Chabukiani Tbilisi Ballet Art State School, Georgia
1009 Classica, Il Balletto, Italy
1011 MA-TSU-RI, Sawako Murase Ballet School, Japan
1013 Le Parc, Scuola di Danza Giava, Italy
1019 Doppio in Chaos, Ballet Center, Italy
1020 Codice Barra, Il Balletto, Italy
1021 Birds, La Sylphide Ballet School, Romania
1022 Laurencia, Chabukiani Tbilisi Ballet Art State School, Georgia
1028 Le dialogue de la Danse, Scuola di Danza Giava, Italy
1029 Voci di primavera, Il Balletto, Italy

Winners Groups

Other prizes