Competition 2016

Winners 2016

Precompetitive Contemporary

I

614
Sarita Mastromarco
Italy

II

60
Rumelina Petkova Dilcheva
Bulgaria

III

610
Mariateresa Ruta
Italy

Best 5

602 Lea Ellul Sullivan – ArtsExcel, Malta
604 Tatiana Vacikova – Ballet Academy of Adela Pollertova, Czech Republic
607 Rumelina Petkova Dilcheva – Masha Ilieva, Bulgaria
610 Mariateresa Ruta – Artedanza Rossana, Italy
614 Sarita Mastromauro – Les Sylphides, Italy

Precompetitive Classical

I

144
Kokoro Mochida
Japan

I

129
Rumelina Petkova Dilcheva
Bulgaria

II

107
Jose Barbeiro
Portugal

III

131
Sophie Starks
USA

Best 10

107 Jose Barbeiro – Academia de Dança de Matosinhos, Portugal
108 Lea Ellul Sullivan – ArtsExcel, Malta
109 Tatiana Vacikova – Ballet Academy of Adela Pollertova, Czech Republic
129 Rumelina Petkova Dilcheva – Masha Ilieva, Bulgaria
131 Sophie Starks – Salt Lake City Ballet, USA

134 Asuka Kawakami – Sawako Murase Ballet School, Japan
135 Gryte Lodaide – Eglė Špokaitė Ballet School, Lithuania
140 Mirai Fukurawa – Sawako Murase Ballet School, Japan
141 Dominika Vacikova – Ballet Academy of Adela Pollertova, Czech Republic
144 Kokoro Mocida – Kawaguchi Ballet Studio, Japan

 

Junior Contemporary

I

721
Aurora Naatjes
US

II

712
Claudia Minervini
Italy

III

720
Anita Foscari
Italy

III

719
Giordano Signorile
Italy

Best 10

702 Nicola Zarb – ArtsExcel, Malta
712 Claudia Minervini – ASD Scarpettarosa Academy, Italy
713 Mila Robert Stankova – Ballet School “Masha Ilieva”, Bulgaria
718 Kalina Grigorova Nedelcheva – National School of Dance Art, Bulgaria
719 Giordano Gignorile – Giava, Italy

720 Anita Foscari – ASD Scarpetterosa Academy, Italy
721 Aurora Naatjes – Ballet Academy of Central Florida, US
724 Mira Dimitrova Bakardzieva – National School of Dance Art, Bulgaria
725 Jose Angel Vizcaino Cortes, Academia de Danza Doris Topete, Mexico
729 Rita Santos Carvalho – EDD – Escola Domus Dança, Portugal

Junior Classical

I

218
Luigi Peragine
Italy

II

274
Stefanija Gashtarska
Macedonia

III

266
Jose Angel Vizcaino CortesMexico

III

255
Miria Takahashi
Japan

Best 10

205 Vasco Yu Belo EDD – Escola Domus Dança, Portugal
206 Yui Imakoji – Noriko Tanaka Ballet Academy, Japan
218 Luigi Peragine – A.S.D. Danzarte, Italy
228 Aurora Naatjes Ballet – Academy of Central Florida, USA
239 Vince Topolanszky – Hungarian Dance Academy, Hungary

244 Reka Zsofia Kovacs – Hungarian Dance Academy, Hungary
255 Miria Takahashi – R.C.B.A. Akiko Takahashi, Japan
260 Rita Santos Carvalho – EDD – Escola Domus Dança, Portugal
266 Jose Angel Vizcaino Cortes – Academia de Danza Doris Topete, Mexico
274 Stefanija Gashtarska – DMBUC “Ilija Nikolovski – Luj”, Macedonia

Senior Contemporary

I

814
Hiyori Fujisaki
Japan

II

825
Michele Pilota
Italy

II

815
Chiara Bungaro
Italy

III

804
Reka Racz
Hungary

III

816
Gergo Golubkovics
Hungary

Best 10

802 Frederico Loureiro – EDD – Escola Domus Dança, Portugal
804 Reka Racz – Hungarian Dance Academy, Hungary
807 Yumeka Nishikawa – Nobuko Katsura Ballet School, Japan
811 Mamiko Inoue Morikawa – Satomi Ballet Academy, Japan
814 Hiyori Fujisaki – Namiko Ballet School, Japan

815 Chiara Bungaro – ASD Nuova Danzarte, Italy
816 Gergo Golubkovics – Hungarian Dance Academy, Hungary
817 Momoka Ofuji – Noriko Tanaka Ballet Academy, Japan
822 Silvia Volante – Ballet Center, Italy
825 Michele Pilota – Ballet Center, Italy

Senior Classical

I

357
Reka Kiss
Hungary

II

345
Ayumu Kiren
Japan

III

348
Momoka Ofuji
Japan

II

346
Yuka Yamamoto
Japan

Best 10

314 Frederico Loureiro – EDD – Escola Domus Dança, Portugal
326 Asa Sasaki – Kyoto Ballet Academy, Japan
334 Hiyori Fujisaki – Namiko Ballet School, Japan
342 Anna Egami – Sato Ballet School, Japan
344 Mamiko Inoue – Morikawa Satomi Ballet Academy, Japan

345 Ayumu Kiren – Seiko Kuramoto Ballet School, Japan
346 Yuka Yamamoto – Haru Ange Ballet, Japan
348 Momoka Ofuji – Noriko Tanaka Ballet Academy, Japan
349 Yilmaz Berkay Gunay – University of İstanbul State Conservatory, Turkey
357 Reka Kiss – Hungarian Dance Academy, Hungary

Professional Contemporary

I

914
Kiyoka Nakanisho
Japan

II

909
Kate Byrne
UK

III

906
Claudia Manto
Italy

Best 5

906 Claudia Manto – Ballet Center, Italy
909 Kate Byrne Independent, UK
914 Kiyoka Nakanisho – Dance Office One, Japan

902 Maria Chiara Bono – ASD Nuova Danzarte, Italy
903 Yuka Nakanishi – Dance Office One, Japa

Professional Classical

I

NOT AWARDED

II

416
Mayuko Kuroda
Japan

III

408
Pasquale Valerio Torelli
Italy

Duet

I

1002
Sarita Mastromarco
Sonia Maurelli
Italy

II

1011
Chiara Bungaro
Maria Chiara Bono
Italy

III

NOT AWARDED

Best 5

1002 Sarita Mastromauro/Sonia Maurelli – Les Sylphides, Italy
1007 Miriana Santamaria/Helena Colamussi – Fuoriscena , Italy
1008 Vito Volpicella/Giovanna Vitagliano – Ballet Center, Italy

1009 Anna Dingillo/Federica Iacobbe – Les Sylphides, Italy
1011 Chiara Bungaro/Maria Chiara Bono – ASD Nuova Danzarte, Italy

Pas de Deux

NOT AWARDED

Ensemble

I

1112
Falling down
Italy

I

1105
Il Canto
Italy

II

1118
Reshimu
Italy

III

1116
Russian Traditional
Spain

Best 6

1105 Il Canto – Ballet Center, Italy
1112 Falling down – Ballet Center, Italy
1113 Famme – Les Sylphides, Italy

1116 Russian – Traditional School of Russian Ballet, Spain
1118 Reshimu – ASD Scarpetterosa Academy, Italy
1119 Espiazione – Centro Danza Helga Kaloc, Italy

Domenico Modugno Prize

Hungarian Dance Academy
Hungary

Best Choreography Prize

Roberta Ferrara
Italy